Что говорим?

Káva a čaj Káva je sice v Rusku rozšířená a oblíbená a své přátele či obchodní partnery na ni jistě můžete pozvat (Мо́жно вас пригласи́ть на ча́шку ко́фе?), ale zejména v ruských rodinách a přátelských kruzích zůstává běžnější pozvání na čaj (Приходи́(те) на чай.). Existuje dokonce ruské slovo pro proces pití čaje - чаепи́тие. V Rusku je nejběžnější černý čaj. Může být s ovocnými příchutěmi, ale čistě ovocný čaj v Rusku téměř nenajdete. Specifikým ruským sladidlem je сгущённое молоко́, hovorově častěji сгущёнка. Jde vlastně o obdobu našeho slazeného kondenzovaného mléka. Mohou se jím polévat palačinky nebo sladit káva, dává se také do dortových krémů apod.
Voní – nevoní Dávejte si v ruštině pozor na tzv. falešné přátele. I když tato slova zní podobně jako v češtině, mohou mít posunutý nebo zcela opačný význam. Jde například o sloveso воня́ть (páchnout). мармела́дželé воня́тьpáchnout, smrdět па́хнутьvonět смета́наzakysaná smetana ма́слоmáslo, olej podle kontextu го́рькийhořký горя́чийhorký вку́сныйchutný
Toast a přípitek Některá slova mají více významů. Například se slovem тост se setkáte jednak v jídelním lístku ve smyslu toast, jednak ve společnosti v souvislosti s alkoholem - ve smyslu přípitek. V Rusku je zvykem v průběhu celého večera pronášet přípitky (говори́ть то́сты) a přiťukávat si. Nejčastější přípitky jsou například: за здоро́вьеna zdraví за любо́вьna lásku за встре́чуna setkání за знако́мствоna seznámení

ZZZ V Rusku je zvykem měřit rozlévaný alkohol na gramy (nikoli na mililitry či decilitry). 100 gramů (viz úvodní článek) je obvyklé množství, které se v restauraci objednává. Zkuste se zeptat svých ruských známých, kolik bude desetkrát 100 gramů Ско́лько бу́дет де́сять раз по 100 грамм?, většina jistě odpoví, že 1 litr.

Zakusovat nebo zajídat? A co? V rusky mluvících zemích je zvykem alkohol zajídat neboli заку́сывать. Jídlu, kterým se alkohol zajídá se říká заку́ска. (Nepleťte se slovem zákusek - десерт.) у нас хорошая закускаmáme dobré chuťovky я не хочу десерт, не хочу сладкоеnechci desert, nechci sladké Z typických kupovaných chuťovek nesmíme zapomenout na solené sušené ryby - сушёная ры́ба či mořské plody - кальма́ры, které jsou v ruské hlavě neodmyslitelně spojené s pivem. Chipsy - чи́псы sice v Rusku koupíte na každém rohu, ale mnohem populárnější jsou různé příchutě pečeného chleba - tzv. суха́рики. Ke koupi jsou desítky příchutí od desítek výrobců. Vyzkoušejte také, zda zvládnete mezi zuby louskat pražená, solená semínka slunečnic - се́мечки. Rusové to dokážou s neskutečnou rychlostí, pravda plivání slupek není zrovna delikátní podívaná.